Analiz İkonu

İnternet servislerin Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikaları sözleşmelerini sizin için okuyor ve analiz ediyoruz.

Kalem İkonu

Analiz sonucu edindiğimiz bilgileri kategorize ederek, maddeler halinde anlaşılabilir bir formatta özetliyoruz.

Site İkonu

Siz de bu Türkçe ve okunası kısa özetler sayesine servislerin, haklarınızı nasıl ele aldığını öğrenebiliyorsunuz.

Detaylı Açıklama

Bugün internette gezinirken uğradığınız her sitede bir “Kullanım Şartları” sözleşmesini kabul ediyorsunuz. Peki kişisel verilerinizi, ifade özgürlüğünüzü ve birçok temel hakkınızı ilgilendiren bu sözleşmeleri gerçekten okuyor ve makul bulup onaylıyor musunuz? İşte Dijital Haklar olarak sizin için bunu yapıyoruz.

Proje kapsamında, internet üzerinden hizmet veren servisleri Türkiye çapında bu projeye gönül veren hukukçular arasında paylaştırıyoruz. Onlar da ilgili sözleşmeleri inceleyerek sizin için özetliyor ve servisleri, kullanıcının dijital haklarına duydukları saygıya göre derecelendiriyorlar.

Tüm bunları yapıyoruz çünkü internet mecrasının tazeliği karşısında bazen burada da haklarımız ve özgürlüklerimiz olduğunu hatırlamaya ihtiyaç duyabiliyoruz. İletişim, bilgiye erişim ve diğer birçok hayatsal faaliyetimizin bağlı olduğu internette de kabul ettiğiniz sözleşmelerin içeriğini bilin ve bu konuda duyarlı olun istiyoruz.

Biz Kimiz

Statjus bünyesinde hayat bulan bu proje Yusuf Mansur Özer (Proje Koordinatörü), M. Nurbaki Kaşıkçı ve Raşit Can Koca tarafından yürütülmekte. Ayrıca sözleşmeleri değerlendirerek sizler için özetleyen gönüllülerimiz de şu şekilde:

Yusuf Mansur Özer – 12 servis değerlendirdi.
İhsan Dinç – 8 servis değerlendirdi.
M. Nurbaki Kaşıkçı – 8 servis değerlendirdi.
Kübra Koçan – 2 servis değerlendirdi.
Nasip Dağlı – 1 servis değerlendirdi.
Nilüfer Efe – 1 servis değerlendirdi.
M. Enes Taşyürek – 1 servis değerlendirdi.

Bunlarla birlikte, gerek görüşleriyle gerekse de farklı konulardaki yardımlarıyla Dijital Haklar fikrini geliştirmemizde bize destek olan Doç. Dr. Leyla Keser Berber ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bedii Kaya hocalarımıza teşekkür ediyoruz.

İlham Aldık

Elektronik sözleşmelerin tüketiciler tarafından okunmadan kabul edildiği yıllardır süregelen bir tartışma ve doğal olarak şimdiye kadar bu alanda birçok çalışma yapıldı. Dijital Haklar’ı kurarken biz de bunlardan ilham aldık ve size incelemenizi önereceğimiz bu projelere burada yer vermek istiyoruz: Cullen Hoback’in yönetmenliğini yaptığı bir belgesel olan Terms and Conditions May Apply, kullanım şartlarını özetleyen Terms of Service; Didn’t Read, servislerin kullanım şartlarındaki değişiklikleri izleyen TOSBack, servislerin kullanım şartları sunumuna yeni bir fikir getiren CommonTerms, Aza Raskin’in geliştirdiği Privacy Icons ve kullanıcı mahremiyeti üzerine oldukça başarılı çalışmalar gerçekleştiren Disconnect.me.

Destek Olun

Dijital Haklar’ı çevrenize duyurarak, servis sözleşmeleri inceleyerek, projenin teknik altyapısına tasarım veya kod desteği vererek projeyi daha ileri taşımamızı sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için Destek Verin sayfamızı ziyaret edin.