Apple, birtakım kişisel bilgilerinizi toplar 

Bir Apple Kimliği oluşturduğunuzda, bir ürün satın aldığınızda, bir yazılım güncellemesi indirdiğinizde, bir Apple Perakende Mağazası’nda kursa kaydolduğunuzda, Apple ile irtibat kurduğunuzda veya çevrimiçi bir ankete katıldığınızda adınızı, yazışma adresinizi, telefon numaranızı, e-posta adresinizi, iletişim tercihlerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi içeren çeşitli bilgiler Apple tarafından toplanabilir.

 Apple, hizmetleri kullanırken ortaya koyduğunuz birçok verinizi istisnalar dışında IP adresiniz ile ilişkilendirmez 

Apple, arama sorguları da dahil olmak üzere, Apple hizmetlerini nasıl kullandığınız ile ilgili ayrıntıları toplayabilir ve saklayabilir.  Bu bilgiler hizmetlerin sağladığı sonuçların uygunluğunu artırmak için kullanılabilir. Ancak bu bilgiler İnternet üzerinden sağlanan hizmetlerin kalitesini sağlamak için gereken sınırlı durumlar dışında, IP adresiniz ile ilişkilendirilmez.

 Apple, kişisel bilgilerinizi reklam amaçlı olarak kullanmaktadır 

Apple, sizden aldığı kişisel bilgileri ürün, hizmet, içerik ve reklamlarının oluşturulması, geliştirilmesi, kullanılması, sunulması ve iyileştirilmesi için kullanır.

 Apple, verilerinizi uygulama geliştiricileriyle ancak açık izninizi alarak paylaşmaktadır 

Apple, uygulama geliştiricilerin uygulamalarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için, açık izninizi alarak, aygıtınızı ve uygulamalarınızı nasıl kullandığınız ile ilgili verileri toplayabilir.

 Apple, kullanıcılarının sağladığı tüm bilgileri uluslararası kuruluşlara aktarabilir ya da bunlar tarafından bu bilgilere erişilebilir 

Apple’ın gizlilik politikasında, “Uluslararası Kullanıcılar” başlığı altında yukarıdaki cümle aynen yazıldıktan sonra bu konuda ayrıntılı bilgi verilmemiş, başka konuya geçilmiştir.

 Apple, mahkeme kararına, hatta kimi durumlarda bir devlet kurumunun talebine gerek kalmaksızın kişisel verilerinizi ifşa edebilir 

Apple Gizlilik Politikası, kanunun icrası ya da kamu ile ilgili diğer önemli sorunlar için ifşanın gerekli ya da uygun olduğunu tespit etmesi halinde ve hatta Apple’ın koşul ve şartlarını uygulamak ya da işlemlerini ya da kullanıcılarını korumak üzere ifşanın makul surette gerekli olduğuna karar verirse hakkınızdaki bilgileri ifşa edebileceğini belirtmektedir.

 Apple, varsayılan politika olarak konum bilginizi toplasa ve paylaşsa da, size kendisinden bunu yapmamasını isteme fırsatı sunmaktadır 

Apple ürünlerinde konuma dayalı hizmetler sağlamak için Apple, ortakları ve lisans sahipleri, Apple bilgisayarınızın ya da aygıtınızın gerçek zamanlı coğrafi konumu dahil tam konum verilerini toplayabilir, kullanabilir ve paylaşabilir. Ancak rızanız olmaması halinde, konum verileri kimliğinizi tanımlamayacak şekilde isimsiz olarak toplanır ve Apple, ortakları ve lisans sahipleri tarafından konuma dayalı ürünleri ve hizmetleri sağlamak ve iyileştirmek için kullanılır. Apple’ın size ilgi alanlarınıza göre reklam göstermemesi için ne yapmanız gerektiğini bu linkten öğrenebilirsiniz.

 Apple, kullanıcılarına ilgi alanlarına göre reklam sunduğu programdan çıkma imkanı sunmaktadır 

Apple ve ortakları belirli bir reklamı görme sayınızı denetlemek, ilgi alanlarınız ile ilgili reklamları size ulaştırmak ve reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek için mobil tanıtım hizmetlerinde çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Mobil aygıtınıza bu ilgi düzeyindeki reklamları almak istemiyorsanız, aygıtınızdan burayı tıklayarak söz konusu listeden çıkabilirsiniz.

 Apple, kişisel verilerin korunması ile ilgili uluslararası birtakım politikalara uymaktadır 

Apple,  Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’deki kuruluşlar tarafından toplanan kişisel bilgilerin toplanması, kullanılması ve saklanmasıyla ilgili olarak  ABD Ticaret Bakanlığı Güvenli Liman Programı çerçevelerine 1Avrupa Birliği ve ABD arasında kişisel veri aktarımı üzere temel ilkeler belirleyen bir çerçeve sözleşmedir. Ancak Avrupa Adalet Divanı tarafından iptal edilmiş durumdadır ve geçerli değildir. Gerekçe olarak ise günümüz şartları itibariyle (Snowden sonrası dönemde) anlaşmanın Avrupa vatandaşlarının kişisel verilerinin korunması noktasında yetersiz kaldığı belirtilmiştir. ve Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Sınır Ötesi Gizlilik Kuralları Sistemi‘ne2APEC CBPR sistemi, katılımcı APEC ekonomileri arasında aktarılan kişisel bilgilerin korunmasını sağlamak üzere kuruluşlar için bir çerçeve sağlar. uyar.

 Apple, ebevenylerininin iznini almaksızın çocukların kişisel verilerini toplamaz 

Apple, 13 yaşından veya ilgili yargı çevresinde geçerli olan yaştan küçük olan çocuklara ait kişisel bilgileri, ebeveynlerinin onaylanabilir rızası olmadan bilerek toplamaz, kullanmaz veya ifşa etmez. Onaylanabilir ebeveyn rızasını önceden almadan 13 yaşın veya ilgili yargı çevresinde geçerli olan yaşın altındaki bir çocuktan kişisel bilgileri topladığını farkettiğinde, Apple, bilgiyi mümkün olan en kısa sürede silmek üzere girişimde bulunacaktır.

 Apple, gizililik politikasında esaslı bir değişiklik yaptığında sizi bilgilendirir 

Apple Gizlilik Politikası belirli aralıklarla revize edilebilir. Böylesi değişikliklerin esaslı olduğu durumlarda Apple İnternet sitesinde güncellenmiş politika ile birlikte bir bildirim yayınlar.

Açıklamalar   [ + ]

1. Avrupa Birliği ve ABD arasında kişisel veri aktarımı üzere temel ilkeler belirleyen bir çerçeve sözleşmedir. Ancak Avrupa Adalet Divanı tarafından iptal edilmiş durumdadır ve geçerli değildir. Gerekçe olarak ise günümüz şartları itibariyle (Snowden sonrası dönemde) anlaşmanın Avrupa vatandaşlarının kişisel verilerinin korunması noktasında yetersiz kaldığı belirtilmiştir.
2. APEC CBPR sistemi, katılımcı APEC ekonomileri arasında aktarılan kişisel bilgilerin korunmasını sağlamak üzere kuruluşlar için bir çerçeve sağlar.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: iCloud, Maps, iTunes, Music
  • Özet: Apple'ın gizlilik politikasının, kimi uluslararası politikalara uyması ve kimi bilgilerinizi IP adresinizle özdeşleştirmemesi açısından olumlu; öte yandan kişisel verilerinizin önemli bir kısmını toplayarak gerek kamu kurumlarıyla gerek diğer üçüncü kişilerle paylaşması gibi olumsuz yanları vardır.
  • Değerlendirilme Tarihi: 18.10.2015
  • Gizlilik Politikası: www.apple.com/legal/privacy/tr/

Bir Cevap Yazın