Dropbox, “İzleme” isteği alırsa başka sitelerde size reklam sunmayı bırakır 

Dropbox, “İzleme” (Do Not Track)1“İzleme”, tarayıcınızın, ziyaret ettiğiniz internet sitelerine ve içeriği bu sitelerde barındırılan üçüncü taraflara gönderdiği bir “İzlenmek İstemiyorum” (Do Not Track) isteğidir.  Bu istek, sitelere yönelik yalnızca bir sinyaldir ve tarayıcınız bu isteği zorlayamaz. Ziyaret ettiğiniz site sinyali dikkate alabilir veya “izleme” olarak değerlendirebileceğiniz etkinliklerde bulunmaya devam edebilir. isteklerini yerine getirir ve tarayıcısı bu sinyali ileten cihazlara başka sitelerde kendi reklamını sunmayı bırakır.

 Dropbox verilerinizi reklam şirketleriyle veya üçüncü şahıslarla paylaşmaz ancak bunun istisnaları vardır 

Dropbox Gizlilik Politikası’na göre verileriniz (buna hesabınıza yüklediğiniz dosyalar da dahildir) üçüncü şahıslarla ya da reklam şirketleriyle paylaşılmaz. Ancak bunun bazı istisnaları vardır: Dropbox için çalışan “güvenilir üçüncü partiler” verilerinizi Dropbox adına kullanabilir ve bu işlemi yaparken yine Dropbox Gizlilik Politikası’na göre hareket ederler. Ayrıca kanun uygun hareket etme, üçüncü kişilerin vücut bütünlüğünün korunması, dolandırıcılığın önlenmesi ve Dropbox’un haklarının korunması için makul bir gereklilik bulunması halinde verileriniz paylaşılabilir.

 Dropbox, devlet talepleri noktasında ilkelere sahiptir ve bunların ilki şeffaflıktır 

Devlet talepleri noktasında Dropbox’un dört temel ilkesi bulunmaktadır: Şeffaflık2Şeffaflık ilkesi gereğince Dropbox her 6 aylık dönemde devlet taleplerine ilişkin Şeffaflık Raporu yayınlar. , gereğinden kapsamlı/geniş taleplerle mücadele3Devlet taleplerinin soruşturmalar veya kişiler ile sınırlı olması gerektiği düşüncesiyle toplu ve makul olmayan kapsamdaki taleplerle Dropbox “mücadele eder”., korumaların tüm kullanıcılar için geçerli olması4İnternet servislerin veri taleplerine ilişkin kanunların, “kişilerin yaşadıkları coğrafyalara veya vatandaşlıklarına göre değişmemesi” gerektiğini ifade eder., güvenilir servisler sunma5Snowden’ın sızdırdığı belgeler sonrası ortaya çıkan ve internet servislerinin, sistemlerinde devlet erişimine açık arka kapılar oluşturduğuna ilişkin iddiaya ilişkin Dropbox buna karşı olduğunu ifade etmektedir..

 Dropbox, dilediği zaman herhangi bir sebep göstermeksizin hesabınızı askıya alabilir veya size hizmet vermeyi kesebilir 

Dropbox herhangi bir zamanda hiçbir sebep göstermeden hesabınızı askıya alabilir veya size hizmet vermeyi kesebilir. Bu durumda size bildirim yapılacağına ilişkin bir madde de Dropbox Kullanım Şartları’nda bulunmamaktadır.

 Hesabınızı sildiğiniz takdirde verileriniz de silinir ancak bu süreç zaman alabilir 

Hesabınızı sildiğiniz takdirde Dropbox, verilerinizi siler. Ancak Dropbox Gizlilik Politikası’na göre verilerinizin sunuculardan ve yedek depolardan silinmesi zaman alabilir veya kanuni yükümlülükleri gerektirirse Dropbox, verilerinizi saklamaya devam edebilir.

 İşletme devir veya birleşmelerinde Dropbox, kullanıcılarından depoladığı verileri devretme hakkını saklı tutar  

Bir birleşme veya devralma durumunda Dropbox, sizinle ilgili topladığı verileri bu birleşme, devralma, satış veya diğer hakimiyet değişimiyle ilgili olarak devretme hakkını saklı tutar.

 İşletme devir ve birleşmesi söz konusu olduğunda Dropbox sizi bilgilendirir 

Hakimiyet değişimi söz konusu olduğu takdirde Dropbox, kullanıcılarını bu konuda bilgilendirir ve onlara seçeneklerinin neler olduğunu açıklar. Bu bilgilendirme “örneğin hesabınıza bağlı e-posta adresinize bir mesaj göndererek olabilir”.

 Dropbox, Gizlilik Politikası’nda veya Kullanım Şartları’nda yaptığı değişiklikler “haklarınızı kısıtlar nitelikteyse” sizi bilgilendirir 

Dropbox, zaman zaman Gizlilik Politikası veya Kullanım Şartları üzerinde değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler kullanıcının haklarını “anlamlı olarak kısıtlar nitelikteyse” bilgilendirilirsiniz. Ancak bu bilgilendirmenin nasıl olacağı belirtilmiyor.

Açıklamalar   [ + ]

1. “İzleme”, tarayıcınızın, ziyaret ettiğiniz internet sitelerine ve içeriği bu sitelerde barındırılan üçüncü taraflara gönderdiği bir “İzlenmek İstemiyorum” (Do Not Track) isteğidir.  Bu istek, sitelere yönelik yalnızca bir sinyaldir ve tarayıcınız bu isteği zorlayamaz. Ziyaret ettiğiniz site sinyali dikkate alabilir veya “izleme” olarak değerlendirebileceğiniz etkinliklerde bulunmaya devam edebilir.
2. Şeffaflık ilkesi gereğince Dropbox her 6 aylık dönemde devlet taleplerine ilişkin Şeffaflık Raporu yayınlar.
3. Devlet taleplerinin soruşturmalar veya kişiler ile sınırlı olması gerektiği düşüncesiyle toplu ve makul olmayan kapsamdaki taleplerle Dropbox “mücadele eder”.
4. İnternet servislerin veri taleplerine ilişkin kanunların, “kişilerin yaşadıkları coğrafyalara veya vatandaşlıklarına göre değişmemesi” gerektiğini ifade eder.
5. Snowden’ın sızdırdığı belgeler sonrası ortaya çıkan ve internet servislerinin, sistemlerinde devlet erişimine açık arka kapılar oluşturduğuna ilişkin iddiaya ilişkin Dropbox buna karşı olduğunu ifade etmektedir.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: -
  • Özet: "İzleme" taleplerine duyarlıdır. Verileriniz bazı istisnalar dışında üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Devlet talepleri notkasında ilkeleri vardır ve şeffaflık raporu yayınlar. İşletme devirlerinde verileri de paylaşma hakkını saklı tutar ancak kullanıcıyı bilgilendirir. Değişiklikler, kullanıcı haklarını sınırlayacaksa bildirim yapılır.
  • Değerlendirilme Tarihi: 9.8.2015
  • Gizlilik Politikası: dropbox.com/privacy

Bir Cevap Yazın