Facebook Gizlilik Politikası, kullanıcılarından elde ettiği bilgilerin tümünün, hizmet sağlamaya ve hizmetlerini desteklemeye yardımcı olacak şekilde kullanıldığını belirtmektedir 

Facebook, kullanıcılarının hizmetleri içinde ve dışında bağlantılı olduğu ve ilgilendiği kişileri ya da şeyleri anlamak için bu bilgileri kullanarak hizmetlerini sunmakta, içeriklerini kişiselleştirmekte ve kullanıcıları için önerilerde bulunmaktadır.

 Facebook, kendisine sağladığınız ve başkalarının sizin hakkınızda sağladığı her türlü veriyi toplamaktadır 

Buna, hesap açmanız, içerik oluşturmanız veya paylaşmanız, başkalarıyla mesajlaşmanız, Facebook’a koyduğunuz bir fotoğrafın yeri veya bir dosyanın oluşturulduğu tarih ve hatta görüntülediğiniz içerikler bile dahildir.

Öte yandan, başkalarının sizin hakkınızda paylaştığı veriler (sizin fotoğrafınızı paylaşması, size mesaj göndermesi) de Facebook tarafından toplanmaktadır.

Ayrıca Facebook’a erişim sağladığınız cihazın iletişim sistemi, donanım versiyonu, cihaz ayarları, pil ve sinyal gücü, cihaz konumları (GPS, WiFi sinyalleri yoluyla), cep telefonu operatörünüzün ve internet servis sağlayıcınızın adı, tarayıcınızın türü, cep telefonu numaranız da kaydedilir.

 Facebook, paylaşımınızın kimler tarafından görüntülenebilir olacağını belirlemenize imkan tanır 

Facebook hizmetlerini kullanarak paylaşımda bulunduğunuzda ya da iletişim kurduğunuzda, paylaştıklarınızı görebilecek hedef kitleyi siz seçersiniz. Örneğin, Facebook’ta bir şey paylaşırken gönderiniz için hedef kitle olarak özelleştirilmiş bir kişi grubu, tüm Arkadaşlarınız ya da bir Grubun üyelerini seçebilirsiniz.

 Facebook, kendi tespit ettiği gerekçelerle mahkeme kararı olmaksızın verilerinizi üçüncü kişilerle paylaşabilir 

Facebook gizlilik politikasında, iyi niyet çerçevesinde gerekli olduğunun Facebook tarafından düşünülmesi durumunda, şunlar için bilgilere erişebileceğini, onları koruma altına alabileceğini ve paylaşabileceğini belirtmektedir: “Dolandırıcılık ya da herhangi bir başka yasadışı faaliyeti saptamak, önlemek ve araştırmak; soruşturma kapsamında kendimizi, sizi ve başkalarını korumak veya ölüm ve muhtemel fiziksel yaralanmaları önlemek.”

Öte yandan, kötüye kullanımın veya Facebook kullanım koşullarının diğer ihlallerinin tekrarlanmasını önlemek için, Facebook, kullanım koşullarını ihlal ettiklerinden dolayı kapanan hesaplardaki bilgileri en az bir yıl boyunca tutabileceğini belirtmektedir.

 Facebook, kullanıcılarından topladığı verileri reklam amaçlı olarak kullanmaktadır 

Facebook, elindeki verileri, kullanıcılarının ilgisini çekecek reklamlar gösterebilmek ve reklam ve hizmetlerin etki ve erişimini ölçebilmek amacıyla kullanmaktadır.

 Facebook, kişisel verilerinizi reklamverenlerle paylaşırken kimliğinizi gizler 

Örneğin, Facebook, bir reklamverene reklamlarının nasıl performans gösterdiğini veya kaç kişinin reklamlarını görüntülediğini ya da reklamı gördükten sonra uygulamayı indirdiğini söylemekte veya bu ortakların hedef kitlesini ya da müşterilerini anlamasına yardımcı olmak için kimliğinizi belli etmeyen demografik bilgiler vermektedir. Örneğin, yazılım mühendisliğini seven, 25 yaşında İstanbul’da yaşayan kadın gibi. Ancak bunu yalnızca reklamveren Facebook’un reklamveren kurallarına uymayı kabul ettikten sonra yapmaktadır.

 Facebook, elindeki verileri emniyeti ve güvenliğinizi sağlamak için kullanır 

Facebook, elindeki bilgileri, hesapları ve hareketleri doğrulamaya yardımcı olmak için kullanabilir. Ayrıca Facebook hizmetleri içinde ve dışında emniyet ve güvenlik sağlamak için (örneğin kullanıcıların şüpheli faaliyetlerini ve Facebook kullanım koşullarını ihlal ettikleri yerleri inceleyerek) kullanır.

Facebook’ta emniyetin desteklenmesi hakkında daha fazla bilgi için Facebook Güvenlik Yardım Merkezi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

 Facebook, kullanıcıların gizlilik veya telif hakkı ihlallerinde içerik silme hakkını saklı tutar 

Facebook Gizlilik Politikası, kullanıcılarından birisi bir diğerinin gizliliğini veya fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğinde Facebook’un ilgili içeriği silebileceğini belirtmektedir.

 Facebook, hizmetlerini kullanan uygulamalarla, elindeki verilerinizi paylaşmaktadır 

Örneğin, Facebook’ta arkadaşlarınızla bir oyun oynadığınızda veya bir internet sitesinde Facebook Yorum Yap ya da Paylaş düğmesini kullandığınızda, oyunun geliştiricisi veya internet sitesi oyundaki hareketlerinizle ilgili bilgi toplayabilir veya internet sitesinden Facebook’ta paylaşım yaptığınıza dair bir yorum veya bağlantı alabilir. Buna ek olarak, bu üçüncü şahıs hizmetlerini indirdiğinizde ya da kullandığınızda, kullanıcı adınız ya da kullanıcı kimliğiniz, yaş aralığınız, ülkeniz/diliniz ve arkadaş listenizin yanı sıra, onlarla paylaştığınız bilgileri içeren Herkese Açık Profilinize erişebilirler. Bu uygulamalar, internet siteleri veya entegre uygulamalar tarafından toplanan bilgiler, onların kendi koşul ve ilkelerine tabidir.

 Başka kullanıcıların gönderilerine ilişkin sunduğunuz verilerin kimlerle paylaşılacağını, gönderinin sahibi kullanıcı belirler 

Sizden başka bir kullanıcının Facebook’taki gönderisine yorum yaptığınızda ya da içeriğini beğendiğinizde, yorumunuzu ya da beğenmenizi görebilecek hedef kitleye bu kişi karar verir. Bu kişinin hedef kitlesi herkese açıksa, yorumunuz da herkese açık olacaktır.

 Facebook, verilerinizi Facebook’un bir parçası olan grup şirketleri ile paylaşmaktadır 

Bu şirketlere Instagram ve Whatsapp da dahildir. Başka hangi şirketlerin dahil olduğunu öğrenmek için tıklayınız.

 Facebook, hesabınızı sildiğinizde kendisine sağladığınız içerikleri veritabanından silmektedir 

Facebook hesabınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz. Hesabınızı sildiğinizde, fotoğraflarınız ve durum güncellemeleriniz gibi paylaşmış olduğunuz içerikler Facebook tarafından silinir. İçerik verileri dışında, görüntüleme geçmişiniz gibi verilerin silinip silinmediği konusunda gizlilik politikasında bilgi verilmemektedir.

 Facebook, münferit olarak sadece bir paylaşımınızı sildiğinizde bunu veritabanından silip silmediği hakkında bilgi vermemektedir 

Editör notu: Bununla birlikte, “hesabınızla ilgili bilgiler hesabınız silinene kadar tutulacaktır” denilerek bu gönderilerin veritabanından silinmediğine işaret edilmektedir. Öte yandan Facebook, “zaman tüneli” sistemine geçtiğinde önceden silinen gönderiler sayfalarda gözükmekteydi, bu da Facebook’un aslında o gönderileri veritabanından silmediğini göstermektedir.

 İşletme devir veya birleşmelerinde Facebook, verilerinizi devretme hakkını saklı tutar 

Bir birleşme veya devralma durumunda Facebook sizinle ilgili topladığı verileri bu birleşme, devralma, satış veya diğer hakimiyet değişimiyle ilgili olarak devretme veya tahsis etme hakkını saklı tutar.

 Facebook, gizlilik politikasındaki değişiklikler için kullanıcılarını bilgilendirmekte ve onların görüşlerini almaktadır 

Facebook Gizlilik Politikası üzerinde bir değişiklik gerçekleştirileceği zaman, ilgili değişiklikler öncelikle kullanıcıların görüşüne sunulur. Kullanıcıların görüşlerinin politikaya ne kadar ve nasıl etki edeceği ise belirsizdir.

İlgili değişiklikten önce bildirim yapılacağı belirtilse de bu bildirimin ne kadar zaman önce yapılacağı belirtilmemiştir.

  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: Sosyal medya, mesajlaşma.
  • Özet: Facebook, kullanıcılarının her türlü verisini toplamakta ve bunu reklam amaçlı olarak kullanmakta, ayrıca kimi mecralarla paylaşmaktadır.
  • Değerlendirilme Tarihi: 17.10.2015
  • Gizlilik Politikası: www.facebook.com/privacy/explanation

Bir Cevap Yazın