Google, kullandığınız hizmetlerinden birçok verinizi toplar ve inceler, buna e-posta içeriklerinizin analizi de dahildir 

Google hizmetlerinin oldukça geniş ve popüler olması sonucu Google’ın hakkınızda topladığı veri miktarı oldukça fazladır. Bu verilere şunlar girer:

Arama sorgularınız, konum bilgileriniz, harita aramalarınız, izlediğiniz videolar, reklamlarla etkileşimleriniz, Google hizmetleri kullanan siteleri ziyaretiniz, kullandığınız Google hizmetleri dolayısıyla Google’ın sahip olduğu veriler (Gmail, Google+ gibi) ve diğerleri 1Bunlar dışında toplanan diğer verileriniz de vardır.

Google bununla beraber “otomatikleştirilmiş sistemi” aracılığıyla e-posta içerikleriniz de dahil olmak üzere içeriklerinizin tamamını analiz eder.

 Google, sizi diğer internet sitelerinde de takip eder ve bu sitelere erişiminize ilişkin verileri toplar 

Google Gizlilik Politikası’na göre, AdSense gibi reklamcılık ürünlerini, +1 düğmesi gibi sosyal ürünlerini veya Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanan bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız belirli bilgileri Google’a otomatik olarak gönderir. Bu bilgiler arasında, ziyaret ettiğiniz sayfanın web adresi ve IP adresiniz de bulunur. Böylece internet geçmişinizle ilgili bilgi edinen Google, size ilgi alanlarınıza göre kişiselleştirilmiş reklamlar sunmayı amaçlar.

 Google, sizden topladığı verileri birleştirerek hakkınızda reklam amaçlı profiller oluşturur 

Google’da oturum açarsanız hakkınızda toplanan veriler Google hesabınızla ilişkilendirilir. Oturum açmasanız dahi Google, “belirli hizmetlerdeki kişisel bilgilerinizi birleştirebilir”. Bu her iki ihtimalde de hakkınızda toplanan verilerle bir nevi profil oluşturulmuş olur. Google bunun amacının “istenmeyen e-postaların ve kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesi ile özelleştirilmiş arama sonuçları ve reklamlar gibi size kişisel olarak uygun ürünlerin sağlanması” olduğunu belirtmektedir..

 Google, reklam servisleri ile verilerinizi paylaşmaz 

Google, verilerinizi üçüncü şahıs reklam şirketleri ile paylaşmaz. Ancak hatırlatmakta fayda görüyoruz ki sunduğu hizmetler dolayısıyla Google zaten kendisi bir reklam şirketi mahiyetindedir.

 Google, kişisel verilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmaz ancak bunun istisnaları vardır 

Kural olarak Google, kişisel verilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmaz ancak bunun belirli istisnaları vardır. Bunlar verilerinizin harici olarak işlenmeleri amacının bulunması ve yasal nedenlerdir.

 Google hakkınızda topladığı verileri görüntülemenize ve toplu şekilde indirmenize imkan verir 

Google size verileriniz ve tercihleriniz için belirli imkanlar sunar:

Google Hesap Özeti sayesinde Google hesabınıza bağlı olarak toplanan verileri görüntüleyebilirsiniz.

Google’ın sizinle ilgili topladığı bu verileri buradaki sayfadan talep edebilir ve toplu şekilde indirebilirsiniz.

Google Ürünü Gizlilik Rehberi sayesinde hizmetlerin gizliliğinize ilişkin ayarlarını toplu bir şekilde görüntüleyebilir ve bunları değiştirebilirsiniz.

Google reklamları ile ilgili seçimlerinizi buradan değiştirebilirsiniz.

 Google, hizmetlerinin çoğunda sunucularla aranızdaki veri transferini şifreler 

Google, birçok hizmetinde kullandığı SSL sertifikaları ile cihazınız ve Google sunucuları arasındaki veri transferini şifreleyerek güvenli hale getirir. Böylece verileriniz, araya girebilecek üçüncü partilerden korunmuş olur.

 Hesabınızı ve içeriğinizi silseniz dahi Google, verilerinizi saklamaya devam edebilir 

Google, internet geçmişinizi, yarattığınız bir blogu, YouTube kanalınızı, Google+ profilinizi veya hepsini kapsayan Google hesabınızı silmenize imkan sağlar. Ancak tek başına belirli hizmetlerdeki verilerinizi silseniz veya hesabınızı kapatsanız dahi Google, “bilgilerinizi silmenizin ardından kalan kopyaları etkin sunuculardan hemen silmeyebilir ve bu bilgileri yedek sistemlerinden kaldırmayabilir”.

 Google hizmetlerinde paylaştığınız içerik üzerindeki telif haklarına sahipliğiniz devam eder ve Google’a verdiğiniz lisans -YouTube hariç- sınırlıdır 

Google hizmetlerinde (YouTube hariç) paylaştığınız içerikler üzerindeki eser sahipliğiniz devam eder. Ayrıca Google’a içeriğiniz üzerinde tanımış olduğunuz lisans sınırlıdır ve alt lisanslama2Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir. ile lisansın devredilebilmesini3Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir. kapsamaz.

 Google’a içeriğiniz üzerinde tanıdığınız lisans, hizmetleri kullanmayı bıraksanız dahi devam eder 

Paylaştığınız içerikler üzerinde Google’a tanıdığınız lisans, hizmetleri kullanmayı bıraksanız dahi devam eder ve bu yönüyle geri alınamaz nitelikte bir lisanstır.

 İşletme devir veya birleşmesi söz konusu olduğunda Google sizi bilgilendirir 

Hakimiyet değişimi söz konusu olduğu takdirde Google, kişisel verileriniz farklı bir gizlilik politikasına tabi olmaya başlamadan önce bu durumdan etkilenecek kullanıcılara bildirimde bulunur.

 Google, istediği zaman bir sebep göstermeksizin hizmetlerini sunmayı durdurabilir veya bunları kullanmanıza yeni kısıtlamalar ekleyebilir 

Google, herhangi bir zamanda sebep göstermeden size hizmet vermeyi kesebilir veya hizmeti kullanımınıza ilişkin yeni sınırlamalar getirebilir. Ancak Google, bir hizmeti durduracak olursa “makul bir şekilde mümkün olduğunda” size uygun bir süre öncesinden uyarı gönderir.

 İşletme devir veya birleşmelerinde Google, kullanıcılarından depoladığı verileri devretme hakkını saklı tutar  

Bir birleşme veya devralma durumunda Google, sizinle ilgili topladığı verileri bu birleşme, devralma, satış veya diğer hakimiyet değişimiyle ilgili olarak devretme hakkını saklı tutar.

 Google, gizlilik politikasında “önemli” değişiklikler yaparsa sizi doğrudan bilgilendirir 

Google zaman zaman Gizlilik Politikası üzerinde değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler ilgili politika sayfasında yayınlanır ve ancak “önemli” olmaları halinde kullanıcılar, “daha dikkat çekici bir bildirim” ile (Örneğin e-posta yoluyla) bilgilendirilir.

 Google, açıkça izninizi almadan Gizlilik Politikası kapsamındaki haklarınızda kısıtlama yapmaz 

Google, Gizlilik Politikası’nda gerçekleştirebileceği değişikliklerde açıkça izninizi almaksızın haklarınıza yeni kısıtlamalar getirmez.

 Google, Kullanım Şartları’ndaki değişikliklerde sizi doğrudan bilgilendirmez ancak değişiklikler en az 14 gün sonra yürürlüğe girer 

Google, Kullanım Şartları’nı belirli aralıklarla revize edebilir. Bu sözleşmede yapılacak değişiklikler ilgili sayfada yayınlanır ancak sözleşmede kullanıcının doğrudan bilgilendirileceğine (örneğin e-posta bildirisi) ilişkin bir madde görünmemektedir. Buna karşın yeni yayınlanan değişiklikler, “yeni eklenen işlevlere yönelik veya yasal sebeplere” dayanmadığı sürece, en az 14 gün sonra yürürlüğe girer.

 Google Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları’nın eski versiyonlarına erişebilirsiniz 

Google, Gizlilik Politikası’nı güncellediğinde önceki gizlilik politikasını da arşivlemekte ve kullanıcılar bu eski sözleşmelerin arşivine erişebilmektedir. Aynı arşivleme kullanım şartları için de uygulanmaktadır.

Açıklamalar   [ + ]

1. Bunlar dışında toplanan diğer verileriniz de vardır.
2. Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir.
3. Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: AdSense, Analytics, Arama, Blogger, Çeviri, Drive, Gmail, Google+, Hangouts, Haritalar, YouTube
  • Özet: Sizi diğer internet sitelerinde izler. Hakkınızda toplanan veri miktarı oldukça fazladır ve reklam amaçlı olarak profilleme yapılır. Sildiğiniz veriler her zaman sunuculardan silinmeyebilir. YouTube hariç servise kullanıcı içeriği üzerinde tanınan lisans sınırlıdır. Değişiklikler önemli olduğu takdirde kullanıcıya bildirilir.
  • Değerlendirilme Tarihi: 14.8.2015
  • Gizlilik Politikası: google.com.tr/intl/tr/policies

Bir Cevap Yazın