SoundCloud, birtakım verilerinizi toplar 

Bunlar arasında, IP adresiniz, SoundCloud’dan bir önce girdiğiniz internet sitesi, site içindeki hareketleriniz, site içinde yaptığınız aramalar, işletim sisteminiz, siteye uğrama sıklığınız, konum bilginiz ve çerezler aracılığıyla sizden toplanan bilgiler yer almaktadır.

 SoundCloud, analitik programları tarafından takip edilmeme isteklerine olanak tanır 

SoundCloud, kullanıcılarına analitik programları tarafından takip edilmeme yönünde istekte bulunma hakkı tanımaktadır. Kullanıcılara ilgili uygulamanın ayarlar menüsünden bu yönde istekte bulunma imkanı tanınmıştır.

 SoundCloud’un servis sağlayıcıları verilerinize erişim sağlayabilir 

SoundCloud’un kimi servis sağlayıcıları AB dışındadır ve SoundCloud’a belirli özel hizmetler sunmaktadır. SoundCloud, bu sağlayıcılara verilere sadece gerekli olduğu zaman erişim sağlanması konusunda talimat verse de, teknik olarak bu sağlayıcılar sizin verilerinize erişim sağlayabilir.

 SoundCloud profilinizde belirttiğiniz bilgilerin tamamı kamuya açık şekilde yayınlanır, fakat bunları belirtmek zorunda değilsinizdir 

Kamuya açık hesabınızda, isteğinize bağlı olarak adınız, yaşadığınız şehir ya da profil resminiz gibi bilgileri sunabilirsiniz, bunlar hesabınıza giren herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak SoundCloud, hesabınız için bu bilgileri vermenizi zorunlu tutmaz.

 Paylaştığınız içerikler üzerindeki telif haklarına sahipliğiniz devam eder ve verdiğiniz lisans sınırlıdır 

SoundCloud’a yükleyerek paylaştığınız ses ve görseller üzerindeki eser sahipliğiniz devam eder. Dahası, SoundCloud’a bu eser üzerinde tanımış olduğunuz lisans sınırlıdır ve alt lisanslama1Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir. ile lisansın devredilebilmesini2Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir. kapsamaz. İçeriğinizi SoundCloud’dan sildiğiniz takdirde servise vermiş olduğunuz lisans da sona erer.

 SoundCloud, verilerinizi mahkeme kararına gerek kalmaksızın üçüncü kişilerle paylaşabilir 

SoundCloud, verilerinizi paylaşma yetkisine sahip veya kanunen paylaşmakla yükümlü olduğuna iyiniyetli bir şekilde inandığı sürece verilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşabilir. Ayrıca SoundCloud, çalışanlarının, kullanıcılarının, yöneticilerinin ve ortaklarının meşru menfaatlerini korumak ve savunmak için gerekli hissettiği durumda kullanıcılarının kişisel verilerini ifşa edebileceğini belirtmektedir.

 SoundCloud, 13 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılamaz 

Servisin 13 yaşından küçük çocuklarca kullanıldığı tespit edilirse ilgili hesap mümkün olan en kısa sürede silinir. Bu şekilde, 13 yaşından küçük çocukların dijital haklarının ihlal edilmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı ifade edilmektedir.

 SoundCloud Gizlilik Politikası üzerindeki değişiklikler ile ilgili kullanıcılar bilgilendirilir 

SoundCloud, Gizlilik Politikası üzerinde yaptığı değişiklikler için kullanıcılarına bildirim göndererek ve/veya internet sitesinde bir bildiri yayınlayarak kullanıcılarını bilgilendirir.

Açıklamalar   [ + ]

1. Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir.
2. Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: -
  • Özet: Paylaşılan verileri kamuya arz etse de, kaydolmak ve kullanmak için çok fazla veri gerektirmemesi yönünden nispeten kullanıcının dijital haklarına saygılı bir platform olduğu kabul edilmelidir.
  • Değerlendirilme Tarihi: 19.10.2015
  • Gizlilik Politikası: www.soundcloud.com/pages/privacy

Bir Cevap Yazın