Telegram kişisel verilerinizi kimseyle paylaşmaz 

Telegram’ın gizlilik politikasında bu konu çok kısa, sade ve kesin bir dille ele alınmıştır. “Verilerinizi kimseyle, asla paylaşmayız. Hayır.”

 Telegram, mesajlarınızı şifrelenmiş bir şekilde saklar 

Üstelik, bu şifrelemeyi deşifre edebilmek için gerekli anahtarlar farklı yargılama bölgelerindeki farklı kriptanalizlere ihtiyaç vardır, dolayısıyla mühendisler ve veriye fiziksel olarak ulaşmaya çalışan davetsiz misafirler bile veriye ulaşamaz.

 Telegram, size “özel mesajlaşma” imkanı sunmaktadır 

Özel mesajlaşma, bir uçtan bir uca şifreleme yöntemiyle1“End to end encryption” diye de adlandırılan bu iletişim modelinde gönderici, mesaj verisini göndermeden önce yalnızca alıcının çözümleyebileceği şekilde şifreler. yapılır. Bu da verinizin sadece sizin ve mesajın alıcısının tarafından çözülebileceği anlamına gelmektedir. Bu şekilde, Telegram’ın veya bir başkasının, cihazlarınıza doğrudan erişim sağlamadıkça verilerinize ulaşmasına imkan yoktur. Telegram, özel mesajlaşmaları sunucularında saklamaz. Ayrıca bu mesajlar için sistem günlüğü (metaveriler) de tutulmaz. Böylece, Telegram bile sizin kime ve ne mesaj gönderdiğinizi bilemez.

 Telegram, açık kaynak kodlu bir program olduğu için, politikasında belirttiği gizlilik ilkelerine uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz 

Telegram’ın gizlilik politikasının başında, “Aşağıda yazılı olan şeyler için bizim sözümüzü almak zorunda değilsiniz. Telegram açık kaynak kodlu bir projedir. Herkes, API’mizi, Protokolümüzü ve Kaynak kodumuzu inceleyerek bilgiye dayalı bir karar verebilir.” ifadesi yer almaktadır.

 Telegram’dan medya dosyası gönderdiğinizde, bu dosyalar da şifrelenir 

Özel mesajlaşma esnasında Telegram üzerinden fotoğraf, video veya dosya gönderdiğinizde, gönderdiğiniz dosya sunucunun bilmediği bir yöntem ile şifrelenir. Bu dosya daha sonra özel mesajlaşmanın yöntemi ile tekrar şifrelenir ve alıcıya gönderillir. Alıcı, bu dosyayı indirip cihazında kullanabilir. Dolayısıyla, dosya Telegram’ın sunucularında olsa bile, Telegramın sunucuları için bu dosya deşifre edilemez çöp bir bilgiden ibarettir. Telegram bu dosyanın açılımını veya hangi sohbete ait olduğunu bilmemektedir, hatta disk alanı kazanmak için periyodik olarak bu veriler silinir.

 Telegram, kullanıcılarının e-posta adresini ancak kullanıcının 2 aşamalı doğrulama sistemi talep etmesi halinde alır ve e-postayı ancak bu amaçla kullanır 

Telegram, gizlilik politikasında bunu vurgulamak için “Evet, bu doğru. Pazarlama amaçlı veya ‘sizi özledik’ saçmalığı için kullanmayız.” ifadelerine yer vermektedir.

 Telegram, hesabınızı silmenize izin verir ve böyle yaptığınızda tüm verilerinizi siler 

Hesabınızı silmek isterseniz, bunu deaktivasyon sayfasından yapabilirsiniz. Hesabınızı silmek, tüm mesajlarınızın, gruplarınızın ve kişi listenizin silinmesine neden olacaktır.

 Telegram, hesabınızı silmeyip sadece belirli mesajları silme fırsatı sunmaktadır 

Sildiğiniz her şey Telegram sunucularında saklanan mesaj geçmişinizden silinir. Bunun anlamı, mesajı size gönderen/sizin mesajı gönderdiğiniz kullanıcının geçmişinden silinmemesidir, fakat o kişi de sildiğinde mesaj tamamen silnir. Telegram, ticari olmayan bir proje olduğundan disk alanına çok önem verdiğini belirtmektedir.

 Telegram, belirli bir süre hesabınızı kullanmadığınızda hesabınızı kendiliğinden siler 

Telegramı kullanmayıp 6 ay boyunca oturum açmadığınızda, Telegram’dan hesabınız, mesajlarıyla, medya dosyalarıyla, kişi listenizle ve içerdiği diğer her türlü veri ile birlikte silinecektir. Hesabınızın kendini silme periyodunu değiştirebilirsiniz.

 Telegram, size diğer kullanıcılara kendini yok eden mesajlar gönderme imkanı sunmaktadır 

Özel mesajlaşmalardaki mesajlar, kendilerini yok edecek şekilde ayarlanabilir. Bu süreyi mesajlaşmadaki kullanıcıların herbiri belirleme imkanına sahiptir. Mesajlarınız okunduktan sonra süre işlemeye başlar ve süre sonunda iki cihazdan da mesaj silinir.

 Telegram, kişi listenizi senkronize etse bile bunun için öncelikle kullanıcıdan izin alır 

Telegramın kişilerinizi kaydetmesinin amacı rehberinizdeki herhangi bir kişi Telegram’a kaydolduğunda sizi bilgilendirmektir.

 Telegram’ın gizlililk politikası, son derece sade ve anlaşılır bir biçimde yazılmıştır 

Sade ve anlaşılır olasının yanısıra ayrıntılar konusunda da okuyucuya tatmin edici bilgi vermektedir.

 Telegram, gizlilik politikasındaki değişiklikler için kullanıcılarını bilgilendirmez veya onlardan görüş almaz 

Telegramın gizlililk politikasında kullanıcıların görüşüne yer verileceğinden veya değişikliklerin bildirileceğinden bahsedilmemiştir

Açıklamalar   [ + ]

1. “End to end encryption” diye de adlandırılan bu iletişim modelinde gönderici, mesaj verisini göndermeden önce yalnızca alıcının çözümleyebileceği şekilde şifreler.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Barındırdığı Servisler: Mesajlaşma
  • Özet: Telegram, hemen hemen her yönüyle kullanıcılarının dijital haklarına son derece saygılı bir politika benimsemiştir. Üstelik açık kaynak kodlu olduğundan kullanıcılar (programlama bilgisi olanlar) bunu kontrol edebilir.
  • Değerlendirilme Tarihi: 19.10.2015
  • Gizlilik Politikası: telegram.org/privacy

Bir Cevap Yazın