WhatsApp, sunucularını yalnızca mesajlarınızı iletmek için kullanır, mesaj içeriklerinizi depolamaz 

WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar “olağan iş şartlarında” sunucularda depolanmaz. Gönderilen bir mesaj öncelikle şirket sunucusuna ulaşır, ardından alıcıya iletilir. Mesaj alıcı tarafından alındığında sunucudan silinir. Alıcı çevrimiçi olmadığı takdirde mesaj sunucuda 30 gün bekletilir, ardından hala teslim edilemeyen mesajlar sunuculardan silinir.

 WhatApp, iletişiminize ilişkin metaverileri depolar 

Metaveri, veri hakkında veri olarak tarif edilir. Burada verinin içeriğinden ziyade nereden geldiği, nereye gittiği ve buna ilişkin zaman ile tarihten bahsedilir. WhatsApp, mesaj içeriklerinizi sunucusunda depolamasa da siz ve iletişim kurulan kişinin telefon numaraları ile ne zaman ve hangi tarihte iletişim kurduğunu depolar.

 WhatsApp mesaj ve aramaların kendi sunucularına ve oradan da alıcının cihazına iletimi sürecinde uçtan uca şifreleme yapar 

WhatsApp Gizlilik Politikası, gönderilen mesajların WhatsApp sunucularına ve ardından ilgili alıcı cihaza yönlendirilme süreci boyunca uçtan uca şifreleme yapıldığını ve WhatsApp dahil üçüncü kişilerin iletişiminizin içeriğine ulaşamayacağını belirtmektedir.

 WhatsApp üzerinden gönderilen dosyalar bir süre sunucularda saklanır, sonra silinir 

WhatsApp ile gönderdiğiniz dosyalar karşı tarafa iletilmesinin ardından “kısa bir süre” sunucuda saklanır ve sonrasında silinir.

 Durum paylaşımlarınız telefon numaranıza sahip herkese açıktır 

Profil fotoğrafınız, durum yazınız, son görüldü bilginizden oluşan “durum paylaşımlarınız”, cep telefonu numaranıza sahip (engellemediğiniz) herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak mesaj, konum ve fotoğraf veya dosya paylaşımlarınıza yalnızca bu paylaşımları alan kişi veya gruplar tarafından erişilebilir.

 Durum paylaşımlarınız üzerindeki telif haklarınıza sahipliğiniz devam eder ancak WhatsApp’ın bu içerik üzerindeki lisansı oldukça geniştir 

Durum paylaşımlarınız üzerindeki sahipliğiniz devam etse de verdiğiniz lisans, bu içeriğinize ilişkin WhatsApp’ın alt lisans verebilmesini ve bu lisansı devredebilmesini de kapsar.

 Durum paylaşımlarınızı sildiğinizde, WhatsApp’a verdiğiniz geniş lisans da ortadan kalkar 

Durum paylaşımlarınız üzerinde WhatsApp’a tanıdığınız lisans, ilgili durum paylaşımınızı sildiğiniz takdirde ortadan kalkar.

 WhatsApp telefon rehberinize belirli aralıklarla erişir ancak kişilerin telefon numaraları dışındaki verilerini almaz 

WhatsApp, telefon rehberinizden yalnızca kişilerin cep telefon numaralarını alır; kişi adları, e-posta adresleri ve diğer iletişim bilgilerine erişmez. Telefon rehberinizdeki kişinin adının, WhatsApp uygulamasında görünmesi süreci de yalnızca cep telefonunuz dahilinde gerçekleşir.

 Whatsapp, kişisel verilerinizi ayrılmaya karar verebileceğiniz bir program (opt-out) dahilinde üçüncü kişilerle paylaşabilir 

Gizlilik Politikasında belirtildiği üzere, WhatsApp “rızanız olmadan veya katılmaya (opt-in) ya da ayrılmaya (opt-out) karar verebileceğiniz spesifik bir program veya özelliğin parçası olmadığı sürece kişisel verilerinizi üçüncü kişi şirketlerle onların ticari veya pazarlama amaçlı kullanımları için satmaz ve bilgilerinizi onlarla paylaşmaz.” Ancak burada “ayrılmaya karar verebiliceğiniz” bir “opt-out” sisteminden kastedilenin, kural olarak sizin başlangıçtan programa dahil edildiğiniz ancak istemezseniz sizin ayrılmak için başvurmanız gerekecek bir sistem olduğunu belirtmek istiyoruz.

 Whatsapp, hakkınızda depoladığı verileri Facebook ile paylaşır 

WhatsApp, Gizlilik Politikası, 2014 yılında Facebook tarafından satın alındığını belirttikten sonra, Facebook ve onun sahip olduğu diğer şirketler ile verilerinizin paylaşılabileceğini belirtmektedir. Facebook ile paylaşılacak bilgilerin kullanım amacının, örneğin Facebook’ta size sunulan hizmetlerin (arkadaş ve içerik tavsiyeleri, reklamlar gibi) geliştirilmesi olacağı ifade edilmekte, Facebook ile paylaşılan bu bilgilerin Facebook’ta başkalarının görmesi için paylaşılmayacağı eklenmektedir.

WhatsApp’ın halihazırda kullanıcısı olanların, verilerinin Facebook ile paylaşılmasına izin vermemek hakkı bulunduğu da politikada ifade edilmektedir. Buna göre, güncellenmiş Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olan mevcut kullanıcıların, Ayarlar > Hesap’a giderek bu seçimi yapmak için ek olarak 30 günleri olacaktır.

 WhatsApp, verilerinizi kişisel olmaktan çıkarmak suretiyle üçüncü şahıslarla paylaşabilir 

Kullanıcıların servisi nasıl kullandığına ilişkin veriler, kişisel olmamak suretiyle ilgilenen üçüncü taraflarla paylaşılabilir.

 Kanunun gerektirdiği veya böyle olduğuna dair iyiniyetli bir inanca sahip olduğu durumlarda WhatsApp verilerinizi toplayabilir, paylaşabilir 

Kanunun gerektirdiği durumlarda, veya WhatsApp’ın böyle olduğuna dair iyiniyetli bir inancı üzerine ya da bir kişinin fiziksel bütünlüğünün tehlikede olduğuna dair WhatsApp’ın makul şüphesi üzerine verileriniz toplanabilir, paylaşılabilir. Ayrıca WhatsApp iyiniyetli bir biçimde “uygun veya gerekli” olduğunu düşündüğü takdirde, Kullanım Şartları Sözleşmesini uygulamak, kendi sorumluluğunu doğurabilecek durumlarda önlem almak, kendini üçüncü şahıs iddialarına karşı savunmak için de verilerinizi paylaşabilir.

 WhatsApp, kendi sisteminde bir güvenlik ihlali olduğu takdirde “sizi bilgilendirmeye teşebbüs edebilir” 

WhatsApp sunucularında veya genel olarak sisteminde bir güvenlik ihlali olduğu takdirde (bilgisayar korsanlarının saldırıları gibi) sizi bu duruma ilişkin “bilgilendirmeye teşebbüs edebilir”.

 İşletme devir veya birleşmelerinde WhatsApp, kullanıcılarından depoladığı verileri devretme hakkını saklı tutar 

Bir birleşme veya devralma durumunda WhatsApp sizinle ilgili topladığı verileri bu birleşme, devralma, satış veya diğer hakimiyet değişimiyle ilgili olarak devretme veya tahsis etme hakkını saklı tutar.

 Gizlilik Politikası’nda gerçekleştirilebilecek değişikliklerde kullanıcının görüşü alınmaz ve kullanıcı doğrudan bilgilendirilmez 

WhatsApp, Gizlilik Politikası’nı belirli aralıklarla revize edebileceğini belirtmekte ancak bu durumlarda sizi bilgilendireceğini veya bu değişikliklerle ilgili görüşünüzü alacağını taahhüt etmemektedir. WhatsApp’ı bu değişikliklerden sonra kullanmaya devam etmeniz “bu yeni politikayı kabul ettiğiniz anlamına gelir”.

 • Klasman: X Sınıfı
 • Barındırdığı Servisler: -
 • Özet: Mesajlar sunucularda depolanmıyor, ancak metaveriler depolanıyor. Kullanıcı verileri normal şartlarda üçüncü şahıslarda paylaşılmıyor ancak bunun istisnaları var. Durum paylaşımları üzerindeki lisans oldukça geniş. Değişiklikler kullanıcıya bildirilmiyor.
 • Değerlendirilme Tarihi: 26.8.2016
 • Gizlilik Politikası: www.whatsapp.com/legal/?l=tr

Bir Yanıt

 1. Hanifi
  | Cevapla

  Karşı tarafa gönderdiğim sohbet ve resimler kaç gün geçince siliniyor?

  • Dijital Haklar
   | Cevapla

   Bu konudaki bilgimiz WhatsApp’in Kullanım Şartları Sözleşmesi ve Gizlilik Politikasına dayanıyor. Buna göre ise WhatsApp, mesaj içeriklerinizi saklamadığını belirtiyor (yukarıda ilk madde). Ancak elbetteki servisin bu taahhüdüne ne kadar uyduğu noktasında net bir bilgiye sahip değiliz. Öte yandan Whatsapp mesajları yalnızca telefonda saklandığı için herhangi bir kimse tarafından bunlara erişilebilmesi için mesajların bu telefondan silinmemiş olması gerekir. İlginiz için teşekkürler! Lütfen diğer servislere de bir göz atın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler

 2. Aylin
  | Cevapla

  Şunu anlamıyorum bende kayıtlı olmayan biri fakat benim numaram onda var benim durumumu profilimi son görülmemi gizlilik ayarlarını kişilerim yaptığım halde görebilmesi mümkün mü?

  • Dijital Haklar
   | Cevapla

   Bu konudaki bilgimiz WhatsApp Gizlilik Politikasına dayanıyor. Buna göre ise, Telefon numaranız, profil adınız ve fotoğrafınız, online olup olmama durumunuz ve durum mesajınız, son görülme durumunuz ve görüldü mesajlarınız, WhatsApp servislerini kullanan herkese açık olabilmekle birlikte, ayarlarınızı yapılandırarak belli başlı bilgilerinizi (durum mesajınız, son görülmeniz gibi) kimlerin göreceğini belirleyebilirsiniz.
   Yine gizlilik politikasında belirtildiği üzere, sizin kişileriniz ve başkaları, sizin onlarla paylaştığınız bilgileri(telefon numaranız ve mesajlarınız da dahil olmak üzere) başkalarıyla WhatsApp servisi içinde ve dışında başkalarıyla paylaşabilir ve depolayabilir. Böylece, gizlilik ayarlarınızı “kişilerim” yapmış olsanız dahi sizin kişileriniz başkalarıyla bu verileri paylaşıyor olabilir. Bu durum, sizin durumunuz için muhtemel senaryo olabilir.
   İlginiz için teşekkürler! Lütfen diğer servislere de bir göz atın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler

 3. Aslı
  | Cevapla

  Merhaba, telefon sıfırlandıktan sonra yeniden WhatsApp uygulaması yükleyip hesabı tekrar aktifleştirsek daha önce okumadığımız, iletilmemiş mesajlar tekrar gelir mi? Telefon garantide bu süreçte. Teşekkürler.

  • Dijital Haklar
   | Cevapla

   Bu konudaki bilgimiz WhatsApp Gizlilik Politikasına dayanıyor. Buna göre ise WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar alıcıya iletilemediği takdirde 30 gün sunucularda saklanarak sonrasında siliniyor. Bu 30 günlük süre geçmediği takdirde telefonunuz geldiğinde mesajlarınıza erişebilirsiniz.

   İlginiz için teşekkürler! Lütfen diğer servislere de bir göz atın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler

 4. Ceren
  | Cevapla

  Merhaba whatsapp sohbetleri kaydediyor mu, birinin gönderdiği yazılar BTK tarafından çıkartılabilir mi? Telefonu incelemeye aldıklarında karşı tarafın gönderip göndermediği çıkar mı?

  • Dijital Haklar
   | Cevapla

   Bu konudaki bilgimiz WhatsApp’in Kullanım Şartları Sözleşmesi ve Gizlilik Politikasına dayanıyor. Buna göre ise WhatsApp, mesaj içeriklerinizi saklamadığını belirtiyor (yukarıda ilk madde). Ancak elbetteki servisin bu taahhüdüne ne kadar uyduğu noktasında net bir bilgiye sahip değiliz. Whatsapp mesajları yalnızca telefonda saklandığı için herhangi bir kimse tarafından bunlara erişilebilmesi için mesajların bu telefondan silinmemiş olması gerekir. Verileri Whatsapp’ın bir üçüncü kişi ile paylaşma imkanı olmayacaktır. Bunlar dışında Whatsapp mesajlarına erişilebilmesi ancak telefonun veri trafiğinin özellikle izlenmiş olması durumunda söz konusu olabilir.

   İlginiz için teşekkürler! Lütfen diğer servislere de bir göz atın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler

 5. Veysel
  | Cevapla

  İyi günler. Resim veya videoları WhatsApp saklar mı? Yani sahibi falan bazı yerlerde bilgilerinizi paylaşır diyor, Facebook satın aldıktan sonra program üzerinden gönderilen resimler onlarda kayıtlı kalıyor mu?

  • Dijital Haklar
   | Cevapla

   Bu konudaki bilgimiz WhatsApp’in Kullanım Şartları Sözleşmesi ve Gizlilik Politikasına dayanıyor. Buna göre ise WhatsApp, mesaj içeriklerinizi saklamadığını belirtiyor (yukarıda ilk madde). Ancak elbetteki servisin bu taahhüdüne ne kadar uyduğu noktasında net bir bilgiye sahip değiliz. İlginiz için teşekkürler! Lütfen diğer servislere de bir göz atın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler

   • Veysel
    |

    “Kanunun gerektirdiği veya böyle olduğuna dair iyiniyetli bir inanca sahip olduğu durumlarda WhatsApp verilerinizi toplayabilir, paylaşabilir” denmiş. Burada ne demek istediğini tam olarak anlayamadım. Şöyle ki; benim arkadaşım bana özel bir fotoğrafını ya da özel bir videosunu atarsa bunu yayma ihtimali var mıdır? Bir de telefona indirdiğimiz bir uygulama resim ve videolara erişebilir mi? Erişirse yayabilir mi nette? Son olarak metaverileri sakladıgını belirtiyor. Bu metaverileri saklamak için önce verinin kendisine sahip olmak zorunda değiller mi? Bu bir suç mudur? Uzun oldu kusura bakmayın ?

   • Dijital Haklar
    |

    Belirttiğiniz madde altındaki ihtimaller gerçekleşirse size gönderilen bu görsel materyaller WhatsApp tarafından üçüncü kişilerle paylaşılabilir. Örneğin bir kimsenin taciz nedeniyle şikayette bulunması üzerine, eğer kanunen böyle bir zorunluluk varsa, tacizi gerçekleştiren kişinin kimliği WhatsApp tarafından savcılığa ifşa edilebilir. Uygulamaların verilerinize erişerek bunları rızanız olmaksızın yayması suç teşkil edebilir. Ancak uygulamalar Kullanım Şartları veya Gizlilik Politikası çerçevesinde sizden bu iznin alındığını varsayabilmektedir. Metaveriler konusunda ise servis verinin kendisine sahip olduktan sonra onu silmekte ancak metaverileri bu silme işleminden hariç tutabilmektedir.

    Diğer servisleri de incelemeyi unutmayın: http://www.dijitalhaklar.org/servisler !

Bir Cevap Yazın