YouTube’un ayrı bir Gizlilik Politikası yoktur, Google Gizlilik Politikası’na tabidir 

Google bünyesinde faaliyet gösteren YouTube’un kendine özel bir gizlilik politikası bulunmamaktadır. Google Gizlilik Politikası, diğer Google ürünlerinde olduğu gibi YouTube Gizlilik Politikası’nı da kapsamaktadır. Google Gizlilik Politikası’na Dijital Haklar üzerinden erişmek için tıklayın.

 YouTube’ta paylaştığınız videolar üzerinde eser sahipliğiniz devam etse de servise tanıdığınız lisans oldukça geniştir 

YouTube üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlar üzerinde Google, herhangi bir hak iddia etmez. Ancak servise paylaşımlarınız üzerinde tanımış olduğunuz lisans alt lisanslama hakkını1Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir. da içeren devredilebilir2Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir. nitelikte oldukça geniş bir lisanstır3YouTube Kullanım Şartları, kullanıcı içerikleri üzerindeki telif haklarının düzenlenmesi noktasında Google Genel Kullanım Şartları‘ndan ayrılmaktadır. Google tarafından da belirtildiği üzere genel ve özel şartların farklı olması halinde bu örnekte olduğu gibi özel şart geçerli kabul edilir..

 Belirli bir içeriği sildiğinizde YouTube’a tanıdığınız lisans sona erer 

YouTube’a tanıdığınız alt lisanslama hakkını da içeren devredilebilir nitelikteki oldukça geniş lisans, ilgili içeriği sildiğiniz veya hesabınızı kapattığınız takdirde sona erer.

 Metin şeklinde yaptığınız yorumlarınız üzerinde tanıdığınız lisans geri alınamaz nitelikte ve süreklidir 

YouTube’a metin şeklinde yaptığınız yorumlarınız üzerinde tanıdığınız lisans, geri alınamaz nitelikte ve sürekli (sonsuz süreli) bir lisanstır.

 YouTube, dilediği zaman herhangi bir sebep göstermeksizin ve size bildirim yapmaksızın paylaşımlarınızı silebilir 

YouTube’un inisiyatifinde olmak üzere Kullanım Şartları sözleşmesi veya telif hakkı ihlalleri söz konusu olduğu takdirde paylaşımlarınız bir sebep gösterilmeksizin ve size bildirim yapılmaksızın silinebilir.

 Kullanım Şartları’nda gerçekleştirilebilecek değişikliklerde kullanıcı doğrudan bilgilendirilmez 

YouTube, Kullanım Şartları’nı belirli aralıklarla revize edebilir ancak bu durumlarda sizi bilgilendirmez. Bu değişiklikler sadece ilgili sayfa güncellenerek gerçekleştirilir ve kullanıcıya doğrudan bir bildirim sunulmaz. YouTube’ı bu değişikliklerden sonra kullanmaya devam etmeniz “bu yeni politikayı kabul ettiğiniz anlamına gelir”.

Açıklamalar   [ + ]

1. Alt lisanslama, lisans alanın kendine tanınan yetki çerçevesinde bir başkasına aynı lisansı tanıyabilmesini içerir. Buna göre bu hakka sahip bir servis, kendisine ek olarak içeriğinize ilişkin kullanım hakkını, üçüncü şahıslara sizden izin almaksızın tanıyabilir.
2. Devredilebilir bir lisans, lisans alanın edinmiş olduğu bu kullanım hakkını üçüncü bir kişiye nakledebilmesini içerir. Buna göre böylesi bir lisans verdiğiniz servis, sizden izin almaksızın içeriğinize ilişkin kullanım hakkını bir başkasına devredebilir.
3. YouTube Kullanım Şartları, kullanıcı içerikleri üzerindeki telif haklarının düzenlenmesi noktasında Google Genel Kullanım Şartları‘ndan ayrılmaktadır. Google tarafından da belirtildiği üzere genel ve özel şartların farklı olması halinde bu örnekte olduğu gibi özel şart geçerli kabul edilir.
  • Klasman: X Sınıfı
  • Bağlı Olduğu Servis: Google
  • Özet: X Sınıfı: Google Gizlilik Politikası'na tabidir. Paylaşılan içerik üzerinde servise tanınan lisans oldukça geniş ancak içerik silindikten sonra lisans ortadan kalkar. Sebep göstermeden ve bildirimde bulunmadan kullanıcı içeriği silinebilir. Değişiklikler kullanıcıya bildirilmez.
  • Değerlendirilme Tarihi: 14.8.2015
  • Kullanım Şartları: https://www.youtube.com/t/terms

Bir Cevap Yazın